Dobrovolných hasičů přibývá, chybí ale větší podpora státu


denik.cz    str. 00    Z domova_

Rokycansko - Počty dobrovolných hasičů v ČR vzrostly za posledních pět let až o 15.000 členů, zejména dětí. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), největší české občanské sdružení, má dnes 350.000 členů tvořících dobrovolné zásahové jednotky. Nabývají vyšší společenské vážnosti, ale stále nemají systematickou podporu od státu, řekl náměstek starosty SH ČMS Jaroslav Salivar.

"Dobrovolní hasiči, tedy jednotky zařazené do poplachových plánů, jsou podle něj základní složkou integrovaného záchranného systému. "Ta by měla požívat podpory stejně tak jako policie, profesionální hasiči a záchranná služba. Podpora by neměla být jen nárazová," dodal.

Salivar velmi ocenil, že vláda vyčlenila před měsícem po povodních pro dobrovolné jednotky 200 milionů Kč, které mají jít na vybavení nejmenších týmů, které od státu nikdy nic nedostaly a je jich kolem 5000. Výjimka byl pouze rok 2008, kdy jim ministr vnitra koupil zásahové oděvy. "Kdyby se tehdy nenakoupily systematicky všem jednotkám montérky a boty, tak by při nedávných povodních neměly v čem zasahovat," dodal.

Pravidla rozdělení 200 milionů Kč určí ministerstvo a Salivar doufá, že budou použité systematicky a vymyslí se komodita, která se nakoupí ve velkém. Tím se ušetří a naplní nějaký koncept. "Dobrovolníci mnohde nemají rukavice takové, aby byly certifikované a použitelné, tedy aby mohli podle českého práva vůbec zasahovat," uvedl.

Dobrovolný hasič? Už od čtyř let

Podle Salivara jsou dobrovolní hasiči nejvýznamnější složkou života na vesnicích. Poslední dva roky jsou členy Sdružení sportovních svazů ČR. Do SH ČMS patří 42.000 členů z řad mládeže do 18 let. "A ti pravidelně cvičí v jednotkách a na všech možných hasičských soutěžích. Jsem rád, že se to konečně začíná chápat jako sport, mimo jiné i proto, že do sportu jdou tři miliardy korun ročně," uvedl. Zatímco dříve se stávaly děti dobrovolnými hasiči v šesti sedmi letech a dnes už od čtyř let.

"Jejich přidaná hodnota není jenom v tom, že v obci pomohou se dvěma požáry a třemi krupobitími. Ale i v tom, že je občané mají vedle sebe 365 dní v roce. A že děti dvakrát za týden běhají po louce a neflákají se po hospodách. Jde o světový fenomén českých obcí a společenského života, kam hasiči velmi silně patří. Proto by podporu měli mít," uvedl.

Stát podle Salivara vyčleňuje na hasičskou techniku desítky milionů korun ročně, což je "strašně málo". "Protože dnes už se na úroveň desítek milionů korun pro dobrovolné hasiče dostávají některé kraje, jako Plzeňský nebo Jihomoravský. Hodně peněz podle něj dávají obce."

 

Článek »