Velké díky, pane Fiřtíku!

30.3.2014    Nedělní Sport    str. 24    Biatlon
Ivo Pospíšil

Zemřel předseda

Černá zpráva zasáhla český biatlon po jeho nejúspěšnější sezoně v historii. Ve věku šestapadesáti let včera nečekaně zemřel předseda Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík. Muž, jenž stál za zrodem domácího biatlonového boomu a ve skromných podmínkách stvořil zázrak, který čítal pět medailí na olympiádě v Soči.

Jeho další plány a vize přetrhla cévní mozková příhoda.

PRAHA – Stál na střelnici v modrozelené bundě i čepici, pod očima vždy pečlivě nalepené české vlaječky a prožíval každou úspěšnou střeleckou položku. „Člověk je z toho spíše naměkko, protože tohle jsem nečekal,“ slzel během olympiády v Soči Václav Fiřtík a děkoval všem kolem sebe.

Trenérům, závodníkům, fanouškům… Ty všechny včera zaskočila zpráva o jeho nečekaném úmrtí po cévní mozkové příhodě. Necelý měsíc před jeho sedmapadesátými narozeninami.

„Jen těžko se můžeme smířit se ztrátou člověka, který byl na vrcholu svých sil a stále plný tvůrčích nápadů i plánů,“ uvedl ve stanovisku předseda Sdružení svazů ČR Zdeněk Ertl.

Fiřtík byl předsedou biatlonového svazu od roku 1993, a když nastupoval, mělo to být původně jen na rok. „Do olympiády v Lillehammeru,“ smál se nedávno, když viděl, jak se jeho „služba“ protáhla. Díky své vůli, pracovitosti a intuici se stal brzy nezbytným. Ve skromných podmínkách dokázal postavit biatlonový zázrak, který se po letech přehlížení dočkal letos historických žní.

„Samozřejmě že si všichni ve světě všimli, jak jdou Češi nahoru. Potkáváme se i s jinými prezidenty a ti gratulují,“ těšilo ho. A platilo, že s každým z nich vždy prohodil slovo i vtip. „V pět medailí jsem rozhodně nevěřil,“ vyznával se pak dojatě, když sledoval záplavu medailových úspěchů Ondřeje Moravce, Gabriely Soukalové, Jaroslava Soukupa nebo Veroniky Vítkové.

Byl jejich biatlonový táta. Stál za nimi, pamatoval jejich začátky a ještě před týdnem se s nimi osobně těšil v norském Oslo z uzavření sezony. Vezl tam nemocnému Moravcovi antibiotika. Když cestoval do Soči, nevyužil přímý spoj jako sportovci, ale letěl běžnou linkou s přestupem v Kyjevě a příletem až v den zahájení Her.

Úsměv k němu patřil stejně jako dobrosrdečná povaha.

„Byl přemýšlivý, dokázal předvídat i poradit, vždy dodržel své slovo a nikdy se nebál vyslovit názor, ať už zněl jakkoliv kriticky,“ říkal Ertl. „Stal se duchovním otcem historických úspěchů českého biatlonu. Obrovský dík a symbolický pomník mu nepochybně patří za skvěle uspořádané mistrovství světa v loňském roce v Novém Městě na Moravě i za neuvěřitelný výkonnostní vzestup biatlonových reprezentantů a medailovou sbírku v olympijském Soči. Svým milovaným sportem každodenně žil a neustále pro něj vymýšlel a připravoval nové aktivity,“ dodal Ertl.

V poslední době však i zvažoval, zda bude ve funkci pokračovat dál, nebo uvolní místo někomu mladšímu. A když se ho na to novináři ptali po posledním biatlonovém závodě v Soči, pousmál se. „No jo, ale příští týden už máme na projednání další věci. Prostě jedeme dál.“

Byl vizionářem, který měl v hlavě spoustu plánů, jak zlepšit český biatlon. Jak udělat další kroky dopředu: rozšířit tým, zlepšit zázemí, zajistit pro tým přepravu armádním speciálem na příští mistrovství světa v Kontiolahti. Sršel nápady, jak posunout český biatlon zase o něco blíž k úrovni světových velmocí. Bohužel je už nenaplní…

***

ZDENĚK ERTL

„Václav Fiřtík odešel do biatlonového nebe. V našich myslích a vzpomínkách však zůstane zapsaný jako poctivý, upřímný, sympatický a zásadový chlap, jehož lidský i pracovní odkaz si budeme stále připomínat. Jako by si jen na okamžik odskočil od rozdělané práce...“ předseda Sdružení sportovních svazů ČR o nečekaném skonu předsedy Českého biatlonového svazu Václava Fiřtíka.